سه شنبه08/آذر/1401

ایرانشهر یکی از شهر های استان سیستان و بلوچستان است. شهرستان ایرانشهر تا سال های گذشته از دید گردشگران به دور مانده بود اما جاذبه های توریستی ایرانشهر هر ساله بیشتر مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. علاوه بر جاذبه های توریستی این شهر، غذاهای محلی، صنایع دستی و مردم خونگرم باعث شده تا مردمی که به ایرانشهر سفر می کنند دوباره قصد بازگشت به آن جا داشته باشند. ایرانشهر یک مقصد گردشگری نسبتا ارزان است و جاذبه های توریستی آن بسیار منحصر به فرد می باشد

بیت رهبری

 

رهبر معظم انقلاب که در سال ۱۳۵۶ توسط رژیم پهلوی به ایرانشهر تبعید شده بودند به مدت یک سال در این ساختمان سکونت داشتند. این ساختمان در زمینی به گستره ۴۳۱ متر مربع با مصالح بومی، خشت، گل و معماری سنتی در خیابان «ولایت» ایرانشهر ساخته شده‌است.

چهار اتاق این ساختمان با درهای چوبی رو به حیاط باز می‌شود و باغچه پرگل حیاط آن، بر زیبایی این بنای ساده افزوده است.

اتاق‌های این بنا هر یک کاربری جداگانه‌ای داشته اند و به ترتیب از اول تا چهارم به عنوان کتابخانه، محل اقامت حجت‌الاسلام "راشد یزدی"، محل اسکان و استراحت مقام معظم رهبری و آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این ساختمان که زمانی پذیرای رهبر معظم انقلاب بوده است، پس از اتمام مرمت و با تغییر کاربری به نخستین موزه قرآن و عترت در جنوب استان تبدیل شده است.

 

 

 

بازار سنتی ایرانشهر

یکی از جاذبه های توریستی ایرانشهر بازار سنتی آن است. بازار سنتی بخش مهمی از گردشگری هر شهر را تشکیل می دهد. بازار ایرانشهر هم یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی ایرانشهر است و در آن انواع اقسام کالا ها با قیمت مناسبی یافت می شود. پارچه فروشی های بازار ایرانشهر بسیار معروف هستند و در آنجا لباس های محلی و پارچه های اعلایی فروخته می شود. این بازار همه روزه باز است و همه گردشگران در سفرشان به ایرانشهر از این بازار دیدن می کنند. در بازار سنتی ایرانشهر همچنین کالا و اقلام ضروری سفرتان را هم می توانید تهیه کنید.

بازار سنتی ایرانشهر

چشمه آب معدنی کتوکان

در استان سیستان و بلوچستان چشمه های آب معدنی متعددی وجود دارد که خواص درمانی هم دارند. چشمه آب معدنی کتوکان از جاذبه های توریستی ایرانشهر محسوب می شود و در شمال روستایی به همین نام، یعنی روستای کتوکان قرار گرفته است. از طریق جاده ایرانشهر کتوکان می توان به این چشمه آب معدنی رفت. این روستا تا شهر ایرانشهر ۲۷ کیلومتر فاصله دارد. دمای آب این چشمه بر اساس فصل ها و دمای محیط متغیر است. همچنین مواد معدنی این چشمه بسیار زیاد می باشد. روستای کتوکان هم بسیار زیبا و دیدنی است و دور تا دور آن را کوه ها احاطه کرده اند. اگر قصد بازدید از این چشمه آب معدنی را داشتید حتما از روستای کتوکان هم دیدن کنید. 

قلعه ایرانشهر

از جاذبه های توریستی ایرانشهر که قدمتی قدیمی دارد قلعه ایرانشهر می باشد. در دوره قاجار شخصی به نام ناصرالدوله فرمان روا دستور ساخت دژی محکم در این شهر را صادر کرد. ناصرالدین شاه با دستور ساخت این قلعه موافقت می کند و بدین ترتیب در سال ۱۲۶۴ این قلعه ساخته می شود. این قلعه را یک معمار مشهور ساخته و ساخت آن ۷ سال به طول انجامیده است. این قلعه در طول تاریخ کارکردهای مختلفی داشته است.

در حکومت پیشین از آن به عنوان ساختمان پادگان ژاندارمری استفاده می شده و در دوره ای هم به عنوان مدرسه مورد استفاده بوده است. این قلعه از خشت و آجر ساخته شده و جمعا ۹ برج دیده بانی دارد. قطر دیوارهای آن به ۵-۴ متر و ارتفاع آن به ۷ متر می رسد. مساحت قلعه ایرانشهر ۳۶۰۰۰ متر مربع است. قلعه ایرانشهر بیش از ۱۵۰ اتاق دارد که شامل اتاق های حمام، اصطبل، انبار، حوضخانه، سربازخانه و غیره می باشد. معماری داخلی قلعه و اتاق های آن تقریبا تخریب شده اند اما معماری بیرونی این قلعه همچنان پا بر جا است و در آن انواع نقوش هندسی و کاشی کاری ها به چشم می خورد. 

چشمه آب گرم بزمان

چشمه های آب گرم به تنهایی عامل جذب گردشگران زیادی هستند و بسیاری از مردم به خاصیت درمانی این چشمه های آب گرم اعتقاد داشته و از آن ها دیدن می کنند. یکی از جاذبه های توریستی ایرانشهر چشمه آب گرم بزمان است که  در ۱۰۰ کیلومتری شمال شهر ایرانشهر واقع شده است. چشمه آب گرم بزمان در داخل روستایی قرار دارد و به صورت جوشان از شکافی که در زمین است خارج می شود. اطراف این چشمه یک حوضچه کوچک مانندی ساخته شده که سرپوشیده است. آب این چشمه در فصول مختلف توسط اهالی آن جا برای شست و شو و دیگر کارها استفاده می شود و درجه حرارت آب این چشمه همیشه ۳۵ درجه است. بلیط هواپیما تهران مشهد

چشمه آب گرم بزمان

روستای آبادان

روستای آبادان از دیگر جاذبه های توریستی ایرانشهر است. این روستا در ۲۵ کیلومتری شمال ایرانشهر قرار دارد و به خاطر سبک خانه هایش نزد گردشگران معروف است. در این روستا صنابع دستی های زیبایی هم تولید می شود و اغلب زنان مشغول تولید صنایع دستی هستند. قدمت این روستا به گذشته های دور باز می گردد. اکثر خانه ها از خشت و سنگ و شاخه درختان ساخته شده اند. صنایع دستی این روستا از جاذبه های توریستی ایرانشهر می باشد

 

بازدید امروز0
بازدید دیروز0
بازدید هفته0
بازدید کل24524

چه کسی آنلاین است!

1
آنلاین