سه شنبه08/آذر/1401

ایرانشهر در همسایگی زاهدان و چابهار می باشد با توجه به کویری بودن این مناطق چشمه های منحصر بفردی در ایرانشهر وجود دارد که معروف ترین آنها چشمه آب معدنی کتوکان ، چشمه آب گرم بزمان می باشد .

ایرانشهر یکی از شهر های استان سیستان و بلوچستان است. شهرستان ایرانشهر تا سال های گذشته از دید گردشگران به دور مانده بود اما جاذبه های توریستی ایرانشهر هر ساله بیشتر مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. علاوه بر جاذبه های توریستی این شهر، غذاهای محلی، صنایع دستی و مردم خونگرم باعث شده تا مردمی که به ایرانشهر سفر می کنند دوباره قصد بازگشت به آن جا داشته باشند. ایرانشهر یک مقصد گردشگری نسبتا ارزان است و جاذبه های توریستی آن بسیار منحصر به فرد می باشد.

بیت رهبری ایرانشهر

رهبر معظم انقلاب که در سال ۱۳۵۶ توسط رژیم پهلوی به ایرانشهر تبعید شده بودند به مدت یک سال در این ساختمان سکونت داشتند. این ساختمان در زمینی به گستره ۴۳۱ متر مربع با مصالح بومی، خشت، گل و معماری سنتی در خیابان «ولایت» ایرانشهر ساخته شده‌است.

چهار اتاق این ساختمان با درهای چوبی رو به حیاط باز می‌شود و باغچه پرگل حیاط آن، بر زیبایی این بنای ساده افزوده است.

اتاق‌های این بنا هر یک کاربری جداگانه‌ای داشته اند و به ترتیب از اول تا چهارم به عنوان کتابخانه، محل اقامت حجت‌الاسلام "راشد یزدی"، محل اسکان و استراحت مقام معظم رهبری و آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این ساختمان که زمانی پذیرای رهبر معظم انقلاب بوده است، پس از اتمام مرمت و با تغییر کاربری به نخستین موزه قرآن و عترت در جنوب استان تبدیل شده است.

ایرانشهر ، زیباترین جاذبه های گردشگری ایرانشهر

اگرچه ایرانشهر فاصله خیلی زیادی تا چابهار ندارد و در ۳۰۰ کیلومتری فاصله میان چابهار و ایرانشهر می‌توان شهرهای زیبای دیگر

بلوچستان ایران مانند نیکشهر را هم دید اما  نباید از یاد برد که ایرانشهر فرودگاه دارد و از بسیاری شهرها پرواز مستقیم به این شهر برقرار است.

ایرانشهر ، زیباترین جاذبه های گردشگری ایرانشهر

در ایرانشهر کجا بمانیم؟

ایرانشهر دو هتل دارد که با وجود آنکه ۳ ستاره هستند اما کیفیت و نظافت مناسبی دارند علاوه بر آن چند اقامتگاه بومگردی نیز در این شهر در حال تجهیزند و به زودی پذیرای مسافران خواهند بود.

کجا برویم؟

کمتر پیش آمده تا در مورد جاذبه‌های گردشگری ایرانشهر شنیده باشیم اما این شهرستان هم از جاذبه‌های تاریخی و هم از جاذبه‌های طبیعی بهره‌مند است. از جاذبه‌های تاریخی این شهرستان می‌توان به قلعه ناصری متعلق به دوره قاجار و قعه رازآلود و شگفت انگیز بمپور اشاره کرد.همچنین در ۱۰۰ کیلومتری شمال شهر ایرانشهر چشمه آبگرم بزمان قرار دارد.

مطلب پیشنهادی:  زیباترین جاهای دیدنی زابل | زابل با تاریخ کهن در ایران

ایرانشهر ، زیباترین جاذبه های گردشگری ایرانشهر

جاذبه‌های دیگر ایرانشهر

ایرانشهر دو جاذبه گردشگری مهم دیگر نیز دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل سفر به ایرانشهر موسیقی خاص و نوازندگان مشهور و چیره دست این خطه است. شیرمحمد اسپندار یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین نوازندگان موسیقی محلی در دنیاست که سازی به نانم دونلی می‌نوازد. او تکنیک ویژه‌ای برای نواختن این ساز دارد که در دنیا فقط او آن را بلد است.

شیر محمد اسپندار که دکتری افتخاری موسیقی سنتی از فرانسه دارد در بمپور زندگی می‌کند. علاوه بر او نوازندگان چیره دست سازهای محلی همانند قیچک، رباب، رهلک و … در ایرانشهر زندگی می‌کنند که صدای ساز آنها در طبیعت کویری ایرانشهر و در کنار آثار تاریخی آن فضایی سحرانگیز به وجود می‌آورد.

ایرانشهر ، زیباترین جاذبه های گردشگری ایرانشهر

جاذبه دیگر ایرانشهر، غذاهای بلوچی است. بلوچ‎ها با ارائه غذای محلی خود بسته‌ای از مزه‌های نو و لذیذ را به شما هدیه می‌کنند، تباهگ، تنورچه و … غذاهای بسیار خوشمزه بلوچی هستند که به سختی می‌توان آنها را در جای دیگری جز بلوچستان پیدا کرد.

ایرانشهر ، زیباترین جاذبه های گردشگری ایرانشهر

در بلوچستان چه بخریم؟

اگر طرفدار سوغاتی خریدن و صنایع دستی هستید با خود پول کافی به همراه داشته باشید. زنان ایرانشهر سوزن دوزان مطرحی هستند. مهتاب نوروزی معروف‌ترین سوزن دوز ایران که لباس‌های فرح پهلوی را سوزن دوزی کرده‌است در بمپور زندگی می‌کرد و همچنان نیز ایرانشهر سوزن دوزان قهاری دارد که شال و  لباس‌های زیبایی تهیه می‌کنند که قیمت‌های قابل ملاحظه‌ای دارد، اما اگر به دنبال صنایع دستی ارزانتری هستید، بی‌شک می‌توانید حصیرهای بسیار زیبایی از ایرانشهر بخرید.

ایرانشهر ، زیباترین جاذبه های گردشگری ایرانشهر

چشمه آب گرم بزمان

چشمه های آب گرم به تنهایی عامل جذب گردشگران زیادی هستند و بسیاری از مردم به خاصیت درمانی این چشمه های آب گرم اعتقاد داشته و از آن ها دیدن می کنند. یکی از جاذبه های توریستی ایرانشهر چشمه آب گرم بزمان است که  در ۱۰۰ کیلومتری شمال شهر ایرانشهر واقع شده است. چشمه آب گرم بزمان در داخل روستایی قرار دارد و به صورت جوشان از شکافی که در زمین است خارج می شود. اطراف این چشمه یک حوضچه کوچک مانندی ساخته شده که سرپوشیده است. آب این چشمه در فصول مختلف توسط اهالی آن جا برای شست و شو و دیگر کارها استفاده می شود و درجه حرارت آب این چشمه همیشه ۳۵ درجه است.

مطلب پیشنهادی:  معرفی دیدنیهای سراوان، زیباترین جاهای دیدنی سراوان

ایرانشهر ، زیباترین جاذبه های گردشگری ایرانشهر

چشمه آب معدنی کتوکان

در استان سیستان و بلوچستان چشمه های آب معدنی متعددی وجود دارد که خواص درمانی هم دارند. چشمه آب معدنی کتوکان از جاذبه های توریستی ایرانشهر محسوب می شود و در شمال روستایی به همین نام، یعنی روستای کتوکان قرار گرفته است. از طریق جاده ایرانشهر کتوکان می توان به این چشمه آب معدنی رفت. این روستا تا شهر ایرانشهر ۲۷ کیلومتر فاصله دارد. دمای آب این چشمه بر اساس فصل ها و دمای محیط متغیر است. همچنین مواد معدنی این چشمه بسیار زیاد می باشد. روستای کتوکان هم بسیار زیبا و دیدنی است و دور تا دور آن را کوه ها احاطه کرده اند. اگر قصد بازدید از این چشمه آب معدنی را داشتید حتما از روستای کتوکان هم دیدن کنید.

ایرانشهر ، زیباترین جاذبه های گردشگری ایرانشهر

ساختمان بیت مقام معظم رهبری مدظله العالی

این بنا متعلق به آقای پرویز فاضلی بوده که در خیابان ولایت کوچه هجده واقع شده است .در زمان رژیم ستم شاهی ملک مذکور در دوران تبعید پذیزای رهبر معظم له بوده است.رهبر معظم انقلاب که در سال 1356توسط رژیم پهلوی به ایرانشهر تبعید شده بودند به مدت 237روز در این ساختمان سکونتداشتند ،این ساختمان در زمینی به گستره 431متر مربع با مصالح بومی،خشت،گل معماری سنتی در خیابان ولایت ایرانشهرساخته شده است.چهار اتاق این ساختمان با درهای چوبی رو به حیاط باز می شوند و باغچه پرگل حیاط ،برزیبایی این بنا ی ساده افزوده است.اتاق های این بنا هر یم کاربری جداگانه داشته اند و به ترتیب از اول تا چهارم به عنوان کتابخانه،محل اقامت حجت الاسلام راشد یزدی ،محل اسکان واستراحت مقام معظم رهبری وآشپزخانه مورد استفاده قرار می گرفت.این ساختمان که زمانی پذیرای رهبر مظم انقلاب بوده است،پس از اتمام مرمت و با تغییر کاربری به نخستین موزه انقلاب در جنوب استان تبدیل شده است.این بنا به عنوان موزه قرآن وعترت به حیات خود ادامه می دهد.

 

بازدید امروز0
بازدید دیروز0
بازدید هفته0
بازدید کل24524

چه کسی آنلاین است!

1
آنلاین