یکشنبه19/مرداد/1399

امربه معروف و نهی از منکر

چند حدیث در مورد اخلاق نیک و برخورد با دیگران

پیامبر اسلام(ص) فرمودند: کسى که لباسى بپوشد و با آن کبر بورزد، خداوند او را در کنار دوزخ به قعر زمین مى‌فرستد و همنشین قارون خواهد بود، چرا که او نخستین کسى بود که غرور و کبر را بنیاد نهاد.

اخلاق نیک

 

یک آیه از قرآن کریم

 

«وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا: و بندگان خداى رحمان کسانى‏اند که روى زمین به نرمى گام برمى‏دارند و چون نادانان ایشان را طرف خطاب قرار دهند به ملایمت پاسخ می ‏دهند.» (سوره فرقان/ آیه 63)

 

چند حدیث در مورد اخلاق نیک و برخورد با دیگران

 

رسول خدا(ص) می فرمایند: "برترین شما نیکوکارترین شما از نظر اخلاق است. آنان که خود را آماده خدمت کرده و با دیگران با الفت و محبّت زندگی می کنند." امام محمد باقر(ع) نیز می‌فرمایند: کاملترین مردم از لحاظ ایمان خوش خُلق ترین آنهاست". همچنین رسول خدا(ص) می‌فرمایند: بیشترین چیزی که امتم را به بهشت می‌برد، تقوای خدا و حُسن خلق است."

 

در حدیثى از رسول خدا(ص) آمده است: «من مشى على الارض اختیالا لعنه الارض ، و من تحتها، و من فوقها: کسى که از روى غرور و تکبر، روى زمین راه رود زمین و کسانى که در زیر زمین خفته اند، و آنها که روى زمین هستند، همه او را لعنت مى کنند! همچنین در حدیث دیگری آمده است پیامبر از راه رفتن مغرورانه و متکبرانه نهى کرد و فرمود: کسى که لباسى بپوشد و با آن کبر بورزد، خداوند او را در کنار دوزخ به قعر زمین مى‌فرستد و همنشین قارون خواهد بود، چرا که او نخستین کسى بود که غرور و کبر را بنیاد نهاد.

بازدید امروز0
بازدید دیروز0
بازدید هفته0
بازدید کل24524

چه کسی آنلاین است!

1
آنلاین